• Advertisement

Eжедневие в Норвегия

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: ежедневие в Норвегия

Мнениеот nordreamer » 1 Април 2009, 10:43:47

честит първи април на всички!
Тук съшо е разпостранена традицията да се мятат близки и познати на черешата и аз доста успешно го направих, тъй като всички си мислеха че аз не ги знам тия номера :mrgreen:
Тъй че vær forsiktig!
si at du elsker meg eller ikke si noe
Аватар
nordreamer
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот lazar_lulchev » 1 Април 2009, 11:56:29

nordreamer написа:честит първи април на всички!
Тук съшо е разпостранена традицията да се мятат близки и познати на черешата и аз доста успешно го направих, тъй като всички си мислеха че аз не ги знам тия номера :mrgreen:
Тъй че vær forsiktig!

Ja, det skal vi maget forsiktig! Остави го 1-ви Април не е толкова интересен, колкото факта, че ти пишеш на норвежки , и няма никаква разлика в думичките на датски или поне много малка.
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 9 пъти

Мнениеот NinoTino » 2 Април 2009, 02:45:03

Heisann! ;-)

Честит 1-ви април на патерица!
Аз за пръв път се въздържах да не послъжа народа наоколо, може би защото достатъчно съм го правила през годината. :mrgreen: Реших да бъда бяла и добра.

По повод на близостта на двата езика преди време, докато учех норвежки, се разрових и намерих следното инфо:

Букмол е "създаден" през XIX век, след като Норвегия се отделя от Дания (и става владение на шведския крал, но със значителна автономия), в отговор на нуждата от официален литературен норвежки език. Дотогава се е пишело само на датски. Всъщност букмол представлява последователно норвегизиран датски, т.е. датският език е използван за основа, като са добавяни характерни за норвежките диалекти граматични особености и окончания и постепенно правописът е променян, така че да отговаря на устната норвежка реч. По същото време е създаден и nynorsk, който е изцяло съчинен от норвежкия езиковед Ивар Осен въз основата на различни норвежки диалекти и на старонорвежкия език.

Оригиналният норвежки език си е отишъл с последните викинги. Последнат лудост, която срещнах някъде из тукашните медии беше, че норгетата имат амбицията да обединят букмол и нийноршк. :-&
Аватар
NinoTino
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот nordreamer » 2 Април 2009, 11:14:01

Мда диалектите са им ужасни, някои просто ужасни, особено тия около Ставангер, направо ми бъркат в здравето,
звучат ми като пияни старци които са си изгорили адамовата ябълка от много спирт (без да се обиждат ако някой от тях чете :mrgreen: )
Аз пък да запитам, понеже за пръв път ще ми се наложи да гласувам извън БГ, каква е процедурата, звъня в посолството или просто отивам там на деня Х и тва е? Кого мислите да подкрепите? Пишете на лични ако мислите че отговора би бил агитация :scratch:
si at du elsker meg eller ikke si noe
Аватар
nordreamer
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Предишна

Назад към Новобранец