• Advertisement

Теглене на данък

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Теглене на данък

Мнениеот Koko » 19 Септември 2005, 21:12:52

Искам да попитам когато си взимам данъка(става въпрос за данъка,който може да се тегли когато си изработил повече от 400 евро) дали има значение от кой град ми е издадена Lohnsteuerkarte и къде съм изработил тези пари.Мога ли да се взема данъка от всеки Finanzamt?
Аватар
Koko
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот vankata » 23 Септември 2005, 17:04:37

добър въпрос,
я някой да даде малко инфо, че и мен ме интересува.
Не че са многото милиони за вземане, но все за един наем ще има :)
Аватар
vankata
Тукашен
Тукашен

Мнениеот makeno » 11 Януари 2006, 20:51:16

нокои ли не може да помогне по този въпрос че и мен ме развълнува нещо?
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот deyan » 12 Януари 2006, 01:32:27

Ами Steuerberater ще вземе ли пари за такъв въпрос? Той трябва да знае отговора...
deyan
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот pi4 » 12 Януари 2006, 09:12:14

Мога само да кажа, че аз живея в един малък град,но работя в столицата. Ползвам стоербератер и той ми подава документите във финанцамта в нашия град. Жена ми работи в друг 3- ти град ,но това няма никакво значение,даже и в една година може да си работил в 2 различни от твоя си град градове, ПАК си подаваш по местоживеене.
И все пак за студенти НЕзнам! Не съм в тая област.
Успех!
Аватар
pi4
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот velingrad » 12 Януари 2006, 20:29:42

Скъпи сънародници, явно трябва да дадете малко повече информация за какъв данък става въпрос, защото май никой неможе да ви помогне. :wink: :wink:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Al_Bundy » 13 Януари 2006, 10:48:03

Ако работиш с нормалната за студенти Steuerklasse 1 ти удържат данък чак след около 1800€ на месец, след 400€ става въпрос за социални осигуровки, които не можеш да си ги вземеш обратно. Според мен ги бъркаш двете неща.
По принцип винаги се гледа Finanzamt по местоживеене.
Но малко по-конкретна информация наистина няма да е зле...

EDIT: Sorry, 880€, а не 1800, това бяха DM... :wink:
Последна промяна Al_Bundy на 13 Януари 2006, 11:44:50, променена общо 1 път
It's A Bundyful Life...
Аватар
Al_Bundy
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bachinkata » 13 Януари 2006, 11:31:44

Не искам да разводнявам темата, но знам че дори част от социалните осигуровки можеш да си ги вземеш две години след като си напуснал Германия или нещо такова. Освен ако не искаш да се пробваш за немска пенсия разбира се :wink:
Аватар
bachinkata
Тукашен
Тукашен

Данъци

Мнениеот Tilo_Wolff » 13 Януари 2006, 11:37:30

Ох, хора, явно всички сте много компетентни. Не сте ли работили до сега? И за какви 1800 евро говорите? Човека тук се опитва да си вземе данъците и вие вместо да му помогнете само глупости пишете. Хубаво е, че Българинът е толкова hilfsbereit.
Sozialversicherung се ударжа когато си работил повече от 2 месеца при студенти. Няма нищо общо със заплатата. Работил сам и за 100 евро и пак съм имал данъци.
Значи на Lohnsteuer-картата ти пише каде ти е Amt-a. Обикновено там, където живееш. Отиваш там,теглиш си номерче, дават ти формуляр, попълваш го, пишеш колко данък имаш да вземаш (пише го на Abrechnung-ите, които си получавал от работодателя си) и го даваш. Ако имаш касмет след няколко месеца ще си полу4иш парите.
Viel Spaß! Да знаеш да се заредиш с търпение!
Аватар
Tilo_Wolff
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Al_Bundy » 13 Януари 2006, 11:57:55

На Lohnsteuer-картата ти пише и Steuer-класата, и ако не е 1, а 6 плащаш като поп и на 20€ данъци. При нормални обстоятелства обаче на 400€ месечно не се плащат данъци.

Ох, хора, явно всички сте много компетентни. Не сте ли работили до сега? И за какви 1800 евро говорите?

Става въпрос за 880€ при класа 1, бях се объркал във валутата...

Човека тук се опитва да си вземе данъците и вие вместо да му помогнете само глупости пишете. Хубаво е, че Българинът е толкова hilfsbereit.

Човека е дал прекалено малко информация, за да му се отговори конкретно, аз лично не смятам, че евентуало грешната интерпретация и това, че някой си прави труда да мисли вместо него са глупости.

Sozialversicherung се ударжа когато си работил повече от 2 месеца при студенти. Няма нищо общо със заплатата. Работил сам и за 100 евро и пак съм имал данъци.

Sozialversicherung се удЪржа от първия работен ден и е в момента 9,75% за студенти, това че някои работодатели нямат представа и вярват на кометентности като теб, си е техен проблем.
Единственото изключение е работа до 50 дни в годината, но тогава от 51-вия ти прибират осигуровки със задна дата и за първите 50...

А един съвет към теб: вземи малко си промени тона за в бъдеще, и най-компетентната личност събира само неприязън с такова държане.
It's A Bundyful Life...
Аватар
Al_Bundy
Тукашен
Тукашен

Мнениеот kukla » 13 Януари 2006, 16:27:13

И сега на кирилица, пък ръка ще ми целувате.

Мисля, че тук очевидно е ставало въпрос за студент. Един текст не се разглежда само от страна на семантиката, а ако искаш да разбереш нещо и от страна на Прагматиката (това се случва по принцип унбевуст, ако имаш малко опит с подобни проблеми). Also контехта е важен. И на въпросния студент му трябваше точно информацията която аз му дадох (може би само че вместо Амт трябваше да напиша Финанзамт). А ако един студент има Лохнстеуеркарта, то тя ще е Лохнстеуеркласе 1, а не 6.

Като цяло ти даваш много компетентна и коректна информация, не споря. Хубаво е че има хора като теб. Аз се отнасях към тези, които понятие си нямат и въпреки това пишат глупости само за да са написали нещо. Не ме укорявай за тона ми. Целта ми беше не да обидя някого или специално теб, защото виждам, че си се обидил, а да накарам тези, които пишат безсмислици да спрат да ги пишат.

За 1800 те ДМ при мен две години под ред правят така: Работих при двама различни работодателя и двата ми взеха този Социалверсичерунг след втория месец или по точно след 60тия работен ден. Този данък май наистина е толкова процента, колкото казваш ти (не съм си го смятал), знам само че те плащат толкова колкото и ти - 50:50.Не знам дали ти плащаш около 5 процента и те около 5 процента, или по 10 процента. Мисля че няма връзка с това че момчето/момичето е искало да разбере къде трябва да отиде да си вземе данъците.

Другото което само ще спомена, не знам дали има връзка с дебата ни. Има и Рентенверсичерунг освен всичките останали видове Versicherung-и.

Говорете с работодателя си - студенти могат да се откажат да я плащат(т.е. да се освободят, трябва само да подпишат едно нещо че са наясно с този факт).

Извинявам се пак за тона.

P.S. Само да добавя, че горният текст е на Tilo_Wolff, но бе любезно преведен от кукла. На зараждащия се въпрос, "Защо аджеба го няма този пост по-нагоре?", можете да намерите отговори в Правила и условия на сайта и форума.

Mr.Bombastic - модератор
Аватар
kukla
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот pi4 » 13 Януари 2006, 16:31:28

@Tillo W...Преведи си драсканиците!
Тоньт ти беше меко казано неуместен,а сега нарушаваш и правилата!
Аватар
pi4
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот kukla » 13 Януари 2006, 16:37:47

Грешка. И студентите може да работят по Карта 6,
само че там режат глави до глезените. Прави сте
иначе за Финанцамта по местоживеене, ама не става
ей-така розово, отиваш, теглиш номер, показваш си задника
и ти лепват тутакси отгоре това, което са ти взели през годината.
Не, подаваш си декларация, вътре пишеш за какво си се бъркал
през годината, като студент ти се приспада таксата за университета,
ако си си купил PC, книги, орднери, химикалки, каквото ти хрумне за
университета, ако покажеш бележка, че си пращал пари на недохранени
български роднини, също ти се приспада, пощенски разходи също, и така
накрая, една година след подаване на декларацията, може да си вземеш
парите от данъка. Рентенверзихерунг не е данък, а осигуровка, така че
не се брои. Разбира се, освен ако като напускаш Германия завинаги и
държавата ти все още не е член на EU и не искаш да ползваш някога немска пенсия.
Аватар
kukla
Роден писач
Роден писач

Pravila!

Мнениеот Tilo_Wolff » 13 Януари 2006, 16:38:31

Правила трябва да има! Изгонете ме ако ви преа. Мисля, че и сам можеш да си преведеш драсканиците ми, нали си пич.
Аватар
Tilo_Wolff
Нов потребител
Нов потребител

Re: Pravila!

Мнениеот kukla » 13 Януари 2006, 16:41:24

Tilo_Wolff написа:Правила трябва да има! Изгонете ме ако ви преа. Мисля, че и сам можеш да си преведеш драсканиците ми, нали си пич.

Момченца, моля ви, хайде, не си мерете патките,
не видяхте ли по-горе, че добрата фея
ви е сдъвкала всичко на кирилица.
Аватар
kukla
Роден писач
Роден писач

Следваща

Назад към Документи