• Advertisement

Храни за по-здрави очи

Кой каза "Наздраве"? :-)

Храни за по-здрави очи

Мнениеот seli » 1 Януари 2011, 11:21:30

Изображение

С годините зрението постепенно отслабва, най-вече заради промени в структурата на очите. Те създават риск за сериозни очни заболявания, като катаракта, глаукома и дегенерация на макулата.

Ефектът от тези промени може да бъде намален с консумирането на следващите няколко храни:

Зеле
Сготвеното зеле, спанакът, броколито и яйцата са богат източник на лутеин и зеаксантин – 2 мощни антиоксиданта, които предпазват от увреждания на ретината, появата на катаракта и възрастовата дегенерация на макулата.

Портокали
Плодовете и зеленчуците, които са богати на витамин С, като портокалите, прасковите, ягодите, доматите и червените чушки, помагат за поддържането на кръвоносните съдове в очите в добро състояние и намаляват риска от катаракт.

Фъстъци
Фъстътъците са добър източник на витамин Е, който предпазва очите от вредното действие на свободните радикали. Витамин E спира и развитието на катаракта и възрастовата дегенерация на макулата. Бадемите, слънчогледовото семе и лешниците също са богати източници на витамин Е.

Червен фасул
Червеният фасул е добър източник на цинк - минерал, който е жизнено необходим за здравето на очите. Той участва в снабдяването на ретината с витамин А от черния дроб за производството на необходимия за очите меланин. Цинкът помага и при кокоша слепота и предпазва от катаракт. Други източници на цинк са стридите, говеждото и пилешкото месо, морските дарове и тиквените семки.

Сьомга
Сьомгата съдържа 2 вида омега-3 мастни киселини - docosahexaenoic acid (DHA) и eicosapentaenoic acid (EPA). И двете играят важна роля за предотвратяването или забавянето на очните болести. Липсата на омега-3 киселини допринася за синдрома на сухите очи. Други източници на омега-3 са рибата тон, сардините, орехите и лененото семе.

Зърнени продукти
Изследване показа, че храненето с продукти с нисък гликемичен индекс намалява риска от развитие на дегенерация на макулата с 8%. Гликемичният индекс може да се намали като преработените въглехидрати, като брашното, се заменят с пълнозърнести храни, които са богати на фибри. Яжте кафяв ориз, овесени ядки, пълнозърнести хляб и макаронени изделия.

Кайсии
При затруднено нощно виждане помагат кайсиите, които съдържат много бетакаротин. Този картеноид се преработва от организма във витамин А. Доказано е, че бетакаротинът помага при кокоша слепота и дори предпазва от развитие на катаракт. Морковите, сладкиге картофи, пъпешът и тиквата са други богати източници на бетакаротин.

Комбинирайте различни полезни храни
Установено е, че приемането на полезните за очите вещества в комбинация е най-ефективно за забавяне на процеса на дегенерация на макулата.. Не се съсредоточавайте само върху един вид храна. Яжте разнообразни плодове и зеленчуци, приемайте само полезни мазнини и въглехидрати с много фибри. Намалете приема на червени меса, захар и преработено брашно.

С годините зрението често отслабва поради промените в структурата на очите, но здравословния начин на живот може да помогне за свеждане до минимум на ефекта от тези възрастови промени и за избягване на сериозни очни заболявания.

www.health.bg
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Re: Храни за по-здрави очи

Мнениеот Leticia_vt » 25 Февруари 2014, 17:42:53

Не съм предполагал, че хранителна добавка може да повлияе зрението ми. Лекарят в очна клиника Униклиник Велико Търново ми предписа една комбинация от билки да я пия един месец и започнах да виждам доста по-добре. Разбира се, дано това се запази и с времето и да не е някаква спекулация. [-o<
Leticia_vt
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот pitcologne » 25 Февруари 2014, 19:47:51

Ще споделиш ли рецептата...
pitcologne
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 83 пъти

Мнениеот Leticia_vt » 1 Март 2014, 09:08:33

Абе и аз бих желал да знам рецептата - някакви билки в торбичка. Питах го и аз за да предложа на мой приятел в Англия, а докторът ми каза, че комбинацията е индивидуална за всеки човек и състояние. Иначе не беше скъпо 20-25 лева.
В очна клиника Униклиник практикуват и нетрадиционна медицина и там ходи и някакъв билкар.
Leticia_vt
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот rotkrank » 27 Май 2018, 15:03:37

Здравейте,преди време имах проблеми с очите. Една баба ми каза рецепта за тях. Няколко глави настъргано червено цвекло, настъргани моркови и олио /зехтин по вкус. Всеки ден си правете тази салата и всякакви проблеми с очите минават. Също така много е полезна билката очанка,която е отвратително горчива,но е много полезна!
здравейте!
rotkrank
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот Za-teb » 7 Юни 2018, 14:38:30

Много ме заинтригува с билките за очи... Никакъв шанс ли няма да разбереш каква е? Или поне да сподели къде в София можем да намерим доктор, който да ни ги предпише..
Za-teb
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 7 Юни 2018, 20:16:02

rotkrank написа: Няколко глави настъргано червено цвекло, настъргани моркови и олио /зехтин по вкус. Всеки ден си правете тази салата и всякакви проблеми с очите минават. Също така много е полезна билката очанка,която е горчива, но много полезна

Za-teb написа:Много ме заинтригува с билките за очи...къде в София можем да намерим доктор, който да ни ги предпише..

Не съм чувал за доктори, които да предписват билки или да правят салати.. ;-)
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот kalitu » 28 Юни 2018, 12:57:04

bknf написа:
rotkrank написа: Няколко глави настъргано червено цвекло, настъргани моркови и олио /зехтин по вкус. Всеки ден си правете тази салата и всякакви проблеми с очите минават. Също така много е полезна билката очанка,която е горчива, но много полезна

Za-teb написа:Много ме заинтригува с билките за очи...къде в София можем да намерим доктор, който да ни ги предпише..

Не съм чувал за доктори, които да предписват билки или да правят салати.. ;-)

Благодаря :)
kalitu
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Назад към Здраве