• Advertisement

Дилема за един автомобил - продажба в DE или автовоз до БГ

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Дилема за един автомобил - продажба в DE или автовоз до БГ

Мнениеот icefire » 29 Юни 2013, 23:30:08

Здравейте ;)
Иска ми се вашето мнение относно следния казус - Кола с Български номера, която обаче от около година вече не се кара активно, защото си купих друга. Тех. преглед е изтекъл вече отдавна, иначе има гражданска. Въпросът е - какво да я правя. Колата е стара (Corsa B, 97г.), но въпреки това не ми се иска да я давам на някой Schrotthändler. Според вас дали има шанс колата да се продаде в Германия така, както е с български документи и бг номера? Да се регистрира тук също е трудна работа - няма катализатор, едва ли ще мине AU.

Другото, което мислех, е да си я върна в БГ на автовоз и да я карам там през отпуските. Като изключим факта, че няма катализатор, което в БГ не е проблем, технически е в добро състояние. Дали някой има понятие колко би струвало това удоволствие? И къде да търся автовоз изобщо?

В общи линии това са ми въпросите - едното е може ли да се продаде кола с БГ номера в Германия и другото - колко струва автовоз до БГ...
icefire
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Дилема за един автомобил - продажба в DE или автовоз до БГ

Мнениеот Gabinova » 30 Юни 2013, 11:21:58

Автовоз или частник с платформа до Бг ще ти струва м/у 300 и 500 евро. Ако не искаш да си дадеш колата за 100 евро на уличните търговци, а да си я продадеш в Германия, то трябва първо да я минеш на TÜV и след това немска регистрация с номера. Горе долу пак около 500 евро. Според мен няма да можеш да я продадеш на цена, която да ти върне вложените пари. Само ако я даваш тук на уличните търговци големия, малък талон и таблите каквто и екземпляр от договора за покупко -продажба трябва да останат при теб, за тях само копия. Ще ти са необходими после при свалянето от отчет на колата в БГ.
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 68 пъти
Благодарено: 110 пъти

Мнениеот Rashkov1 » 30 Юни 2013, 12:42:21

За автовоза го смятай от 500 евро , за 300 си е като печалба от тотото. За тюф ако наистина е в добро състояние мини го тук в Германия може да се провери първо колко струва и може да минеш и със 100 -150 евро. Ако го минеш палиш гумите на ход до България. До там 350 за винетки и гориво и си я купуваш още веднъж. С повече късмет можеш да и вземеш 100 - 200 евро тук , а ако си голям късметлия и 300 и друг да се оправя. С редовен тюф тук рекорда за цена ще е 600 -650 евро ама с чакане ( да я продадеш).

Потребители благодарили на автора Rashkov1 за мнението:
slon4eto
Рейтинг: 4%

Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот deVille35 » 30 Юни 2013, 12:53:50

Иди си на ход до България, просто качи още някой спътник за да си намалиш разноските.
deVille35
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот icefire » 30 Юни 2013, 16:29:03

Ясно.. значи.. на автовоз до БГ просто няма смисъл.. А ако тук я продам на някоя от колоритните личности тип "ich kaufe jedes Auto) правилно ли разбирам, че на практика след покупката у него трябва да останат само копия от документите? За да я снема от отчет у нас ми трябват номерата и оригиналните ѝ документи, така ли?
icefire
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Gabinova » 30 Юни 2013, 17:08:11

Да, трябват ти оригиналите. Как смяташ без тях да се обясняваш в Бг КАТ, номерата се връщат. След КАТ трябва сам с получените от там документи и договора за продажба да си я свалиш сам и от данъчното. Може да те накарат да си платиш и данъка до годината на сваляне от отчет.
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот deVille35 » 30 Юни 2013, 17:32:52

Габинова, правили ли сте го? Стига вече с измишльотини бе хора!
За какво точно му трябват оригиналите? Той няма да я бракува тая кола, само декларира че е продадена.

Абсолютен абсурд е купувача да не получи оригиналните документи на колата. Продавача доказва продажбата с договора за продажба пред КАТ, с него и отписва колата от данъчната си служба - това е.
ЗДП-Чл. 145. (1) При промяна на собствеността на регистрирано пътно превозно средство праводателят в двуседмичен срок предоставя на службата, издала регистрационния номер, копие от договора за прехвърляне на собствеността с данните на приобретателя.

тук можеш да не спазиш срока - понеже все пак си в чужбина и трябва време да стигнеш до нашия КАТ. Инак по-добре е да си свалиш номерата.
deVille35
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Gabinova » 30 Юни 2013, 18:01:18

Да правила съм го, и говоря от опит, колата беше продадена през април 2012 на улицата в Дюселдорф, купена не да се кара по улиците на Германия, а купена за 100 евро, за части или за каквото им е трябвало там, не са искали да я регистрират въобще. Когато август 2012 отидох в България, направих всичко така както съм го описала. Не съм имала грам проблем. И има огромна разлика къде и как се продава кола с БГ номера. Дали в Бг или в Германия (където няма как да стане). Ако продаде колата на човек, който иска да я регистрира тук в Германия, след минат TUV разбира се, и да си кара тази кола в Германия, то тя ще му бъде отчислена в БГ автоматично, и много ясно, че в такъв случай ще си даде оригиналните документи, които ще сменят при немската регистрация. Но задължението към данъчното трябва сам да си го изчисти. Въпрос на решение, какво точно иска да направи човека.
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот icefire » 30 Юни 2013, 18:19:47

За данъчното разбрах, отивам там с договора за покупкопродажба и я свалям от отчет. Въпросът е за КАТ. Номерата ще си ги взема разбира се, но наистина ли оригиналите трябва да останат за мен? Не е ли достатъчно после да върна само номерата в КАТ или се искат и документите?
icefire
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Gabinova » 30 Юни 2013, 18:58:40

В КАТ без БГ голям и малък талон+номера, няма да ти я свалят от отчет.Това само ако я даваш тук на онези господа, които ги взимат колите от улиците. Прави, както намериш за добре. Заболяха ме пръстите да пиша едно и също. Сигурна съм в думите си на 100 %, от 18 години семейния ни бизнес е в автомобилния бранш. Занимавали сме се с коли в посока от Германия за Бг, че даже и обратно :wink: .
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Rashkov1 » 30 Юни 2013, 20:29:09

Закарай я на шрот ще вземеш 100 - 150 евро , а с късмет и повече и ще си вземеш всички документи които ти трябват ( по точно няма да ги дадеш
Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот daisymm » 30 Юни 2013, 21:50:37

icefire написа:Здравейте ;)
... да се регистрира тук също е трудна работа - няма катализатор, едва ли ще мине AU.
... може ли да се продаде кола с БГ номера в Германия

Здравей icefire,

(1) да пререгистрираш кола с БГ номера тук не е особен проблем, особено ако е в добро техническо състояние. Липсата на катализатор не изключва преминаване на TÜV, ако фабрично колата няма катализатор. Цялото занимание ще ти струва поне колкото връщане на колата с автовоз до България, може и доста повече.

(2) нито един от моите познати, които се опитаха да продадат колите си с БГ регистрации в Германия не успяха (тук не говоря за продажба Schrott), а за продажба между частни лица. Теоретично няма никакъв проблем и това е възможно, но не съм чул някой да е имал успех.

Предлагам да помислиш върху следния алтернативен вариант: купуваш жълти номера със застраховка и връщаш на ход колата (или някой ти я връща срещу 100 EUR) по маршрута Германия-Австрия-Италия-Гърция-България.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
slon4eto
Рейтинг: 4%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот deVille35 » 30 Юни 2013, 21:51:28

Човече, не я слушай Габинова - продавала е кола ама явно само за скрап.
Талоните на колата са Бриф-овете в Германия и купувача не може да я регистрира без да притежава оригинали.
Не е вярно че в КАТ ти трябват талоните когато продаваш колата - това е нужно само ако я бракуваш/сваляш от отчет и си остава твоя.

ПП: да слага други номера и застраховка пък е върха на малоумието, след като колата има редовни такива.
deVille35
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот icefire » 30 Юни 2013, 23:00:01

Значи, да обобщим. Опциите са

1. Да се verschrott-не тук за 100-150 евро (или да се продаде на уличните търговци), тогава номерата и документите остават за мене
2. Да се продаде на човек, който после да си я регистрира и кара, тогава документите остават в него, макар че вероятността някой да я купи клони към 0
3. Да се закара на ход до БГ - има си номера, има си валидна гражданска, само трябва да се надявам в БГ да не ме спрат по пътя и да искат да гледат прегледа.. че тогава кофти...
icefire
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Rashkov1 » 30 Юни 2013, 23:38:55

По точка 3 повече трябва да се молиш да не се удари някой в теб защото тогава ще разбереш проблема с прегледа . Иначе точно така стоят нещата и тук безплатния съвет от мен , аз бих я дал на шрот и да ми е мирна главата.
Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Следваща

Назад към Общ форум