• Advertisement

пенсионно осигуряване

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

пенсионно осигуряване

Мнениеот todorov69 » 12 Март 2006, 23:19:03

Здравейте,не се сетих къде другаде да питам освен тук и добрия приятел google,но понеже не знам какво точно да търся,реших да попитам вас.Става дума за това,че баща ми е работил 11 години в Германия и са му одържали какво трябва,всички там данъци и т.н.Той си пази документите и ще иска да му се плаща пенсия,но не знае каква на каква възраст трябва да е,за да се плаща пенсията.Някой знае ли,каква е възрастта от която почват да отпускат пенсии в германия? :?: :roll:
Аватар
todorov69
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 12 Март 2006, 23:39:15

Ако не се лъжа вдигнаха пенсионната възраст на 67 години преди месец. Това е с което аз мога да допринеса.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот velingrad » 13 Март 2006, 00:02:26

Пенсионната възраст е 65 г.- 67 г. ще е за жалост при нас. :wink:

@todorov69
Пиша малко наизус, ама не ми се търси сега.
Има две възможности:
1.Баща ти да е на 65- при това положение трябва да се свърже с Deutsche Rentenversicherung Bund
http://www.deutsche-rentenversicherung-bund.de/
На документите, които има е записан застрахователният номер, и с него трябва да поиска auskunft :wink:

2.Съществува и възможността да му се изплатят вноските през тези 11 г, но не те/го съветвам да направи тази крачка.Отдръжките са големи и пари накуп се харчат бързо :wink:

Набързо Тук и Тук

Успех :wink:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот todorov69 » 13 Март 2006, 12:11:23

Благодаря за тази информация искам само да попитам още малко по темата,понеже баща ми е на 56 ,демек горе долу още 10-на години трябва да почака,дали е възможно от сега да си уреди пенсиията и после само като ги навърши да почнат да му плащат,а не те първа като стане на 65 да почва да търси инстанции да подава малби и т.н. .Надявам се да си разбрал въпроса,защото е малко неясен като че ли :wink:
Аватар
todorov69
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bitburger » 13 Март 2006, 19:56:26

Един въпрос не много по конкретния проблем но пак по темата пенсии. А какво става с пенсионните осигуровки които е плащал човек в Германия, в случай че един ден се върне и живее в България. Доколкото знам в момента я има опцията връщане на пари, но тя дали ще остане и когато влезем в ЕС? А дали ако човек не си поиска парите след като се върне в България, ще има право на немска пенсия като навърши 65-67 или колкото там трябва за пенсия? Не трябва ли за целта все още да живее в Германия? Предполагам най-лесно ще е да се отговори на мойте въпроси ако се погледне как са уредени тези неща между стари членки на ЕС- примерно Германия и Холандия. Но не знам къде да погледна, не съм юрист. Ако вече някъде е отговорено из форума, моля за извинение.
Аватар
bitburger
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот bitburger » 13 Март 2006, 20:06:14

Току що видях, че Велинград е дал доста полезни линкове горе (където е написал "тук и тук"). Значи оказва се, че ако си плащал повече от 5 години пенсионни осигуровки на Германия, губиш правото на връщане на сумата наведнъж ако напуснеш Германия, но пък имаш право на немска пенсия където и да живееш по света след навършване на пенсионната възраст за Германия. Това значи че бащата на todorov69 всъщност няма две опции, а само една- да взима немска пенсия.
Аватар
bitburger
Тукашен
Тукашен

Мнениеот satbradar » 13 Март 2006, 20:29:54

bitburger - то4но така няма опции за този господин-но
ако види6 колко тапо е направена немската пенсионна система-с парите които сега събитат се палстат пенсиите на сегасните пенсионери.
а съответната персона сте трябва да 4ака докато навар6и -в слу4ая 67години- са да зтане ясно колко сте у е пенсията.-поне така е в момента системата-застото те не могат да определят колко пари сте могат да саберат след 10 години та да му определят пенсията от сега.
напрактика се оказва 4е колкото и да си внасял сте вземе6 колкото има в момента -стра6но справеливо няма сто.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот velingrad » 13 Март 2006, 20:29:57

todorov69 написа:Благодаря за тази информация искам само да попитам още малко по темата,понеже баща ми е на 56 ,демек горе долу още 10-на години трябва да почака,дали е възможно от сега да си уреди пенсиията и после само като ги навърши да почнат да му плащат,а не те първа като стане на 65 да почва да търси инстанции да подава малби и т.н. .Надявам се да си разбрал въпроса,защото е малко неясен като че ли :wink:

В Германия има и една опция, да се пенсионираш на 60г., но се взема по-малко пенсия: примерно 70%.Не съм търсил точно как и какво-ако намеря време, ще пиша.
Както вече писах, най-добре е да се свържете директно с rentenversicherung-bund, те имат пълна информация по тези въпроси.
Ако намер нещо ново, ще го споделя. :wink:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот bitburger » 13 Март 2006, 21:16:52

@satbradar, и аз се ядосвам на системата. Докато стане време аз да взимам пенсия немската нация ще е толкова застаряла, че предполагам пенсиите ще са доста ниски. Като имаш предвид, че освен това ще взимам само 70 % от нормалния размер който ми се полага за изработените годинки (толкова взимали чужденците, четох на линка който е дал Велинград) и ми става лошо. А и 65-67 г. ми се струва толкова далече, аз дали въобще ще доживея дотогава? Поради всичките тези причини исках да си взема парите след като напусна Германия. Ама май няма да стане, защото докато напусна ще станат 5 години в които съм се осигурявал в Германия...Яд ме е, но нищо не може да се направи.
Аватар
bitburger
Тукашен
Тукашен

Мнениеот todorov69 » 13 Март 2006, 23:08:13

Благодаря на всички за бързите отговорите,линкове и полезната информация,която получих.
Аватар
todorov69
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Общ форум