• Advertisement

Трябва ли Arbeiterlaunis за selbstständig ?

Форумът, който касае всеки!

Трябва ли Arbeiterlaunis за selbstständig ?

Мнениеот Tiruri » 30 Септември 2008, 11:10:35

Здравейте.
Направо се намираме в омагьосан кръг и ви моля да ни помогнете.

Трите месеца в които сме тук в Де изтичат и ние трябва да узаконим престоя си. Тъй като нямаме право на разрешение на работа / мъжа ми още не е намерил работодател/, решихме че той би могъл да работи за себе си като selbstständig в началото с някакви туристически, шофьорски или хилфе услуги. Така че сега беше в Гевербето където обаче лелката понеже нищо не знаела звъннала на ауслендето, от там й казали , че трябва задължително той да поиска Arbeiterlaunis но не онова другото , а за selbstständig . Скед като го получи / с неясен срок/ го носи пак на
лелката в гевербето и се мелдва там, но се чака за разрешение....3 месеца.

Моя въпрос е вярно ли е това, споделете моля ви става въпрос за клайне гевербе или нещо таква, не за GmbH... Защото това е омагьосан кръг след тези 3 месца ауслендето ни казва че ще ни изгони и това незнам дали е така могат ли да го направят, само 3 месеца ли бг може да седи в де? В същото време 3 месеца трябва да чакаме този документ...

Моля помагайте.
Аватар
Tiruri
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

хм

Мнениеот Tiruri » 30 Септември 2008, 12:42:10

Хм, а този Freizügigkeitsbescheinigung от Ausländarbehörde то ли се взимаше? И знаеш ли някакви закони които да им покажа на тия лелки защото адвокат къде да търся... От бюрото по труда казаха че не издават разрешение за работа за самостоятелната заетост и това показваче всички тук сте прави, но въпреки това ми трябва доказателство, как да ги накарам да ни дадат тзои док?
Аватар
Tiruri
Нов потребител
Нов потребител

който иска се интересува

Мнениеот monnika » 30 Септември 2008, 13:17:50

Отиди в бехордето и си дай паспорта или личната карта и готово - след 2 минути е готов фрайцюугихкайта, валиден е три месеца, след това отиди в орднунгсамта и си направи клайне гевербе 22 евро, след това го занеси пак в ауслендер бехиордето и ти дават унберфристет фрайцюгихкаит като зелбщендиг. Не ти трябва арбайтсерлаубнис, той е само ако се работи във фирма. Не забравяй в края на годината трябва да се пише данъчен отчет и счетоводителите не са от най-евтините, поинтересувай се за данъците предварително, понеже финансамт не прощава на никого, и късмет. Никой няма да те гони, но трябва да се регистрираш, до сега не съм чула някой да са го изгонили. След като си направиш гевербето и няколко години не си платил данъка или мошеничестваш тогава вече може да те изгонят, не прави лошо на немците и те няма да ти правят.

estira
Аватар
monnika
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот Tiruri » 30 Септември 2008, 15:36:40

Monnika много ти благодаря за цялата инфо. Изобщо и не мисля да правя зло на немците повечко от всичко гледам да съм в закона. Имаме наша къща тук и досега един данък или сметка не е останал неплатен. Благодаря ти това ми показа как да действам, просто стана ясно, че тук Бюрокрацията се надмогва само ако си добре информиран. Благодаря и за закона който ми пратихте, хора.

:lol:
Аватар
Tiruri
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 30 Септември 2008, 17:14:49

И за милионен път: не е зле да се четат Темите, и Темите и...
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

четеем..

Мнениеот Tiruri » 30 Септември 2008, 18:03:06

Четем, четем ама нали нашия случай все е по необичаен. Не прочетох на никой да му искат документа който на нас и затова пуснах темата...
Аватар
Tiruri
Нов потребител
Нов потребител

Продължение

Мнениеот Tiruri » 1 Октомври 2008, 00:11:00

Я, да си продължа темичката аз. И само не ми се карайте, че не чета защото колкото и да четох пак такъв казус не видях, а е интересен мисля и за вас.

Та ето какво ми казват англичани /т.е българи работещи в Англия / :Тамошното съответсвие на selbstständig е self-employed. Та там първо няма срок от три месеца както на нас ни казаха за да си получим гевербето т.е тук искат три месеца да са минали от началото на адресната ни регистрация. Незнам дали при вас е било така. Второто любопитно е , че ако аз съм self-employed както твърдят англичани мъжа ми автоматично получава разрешение за работа без да е необходимо да си търси работодател.

Та така. Подадох ви паса. Вие сте.
Аватар
Tiruri
Нов потребител
Нов потребител

спогодби

Мнениеот Tiruri » 1 Октомври 2008, 11:28:26

popwill може ли да си поправиш тона?
Ако исках само да чета изобщо нямаше да питам тук дали някой е минал по този път. Питам за конкретна възможност има ли я или не...В края на краищата тези, които бяха добронамерени ми отговориха, за което им благодаря. Що се отнася до въпроса ми той се дължи на факта, че както Англия така и Германия имат спогодби с България и съм длъжна да проверя дали обаче условията са еднакви, което не е задалжително да не е пък така.
:D
Аватар
Tiruri
Нов потребител
Нов потребител

пояснение

Мнениеот Tiruri » 1 Октомври 2008, 15:41:48

Е, да де нали това се опитвах да разбера дали са различни.
Аватар
Tiruri
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот monnika » 4 Октомври 2008, 18:52:14

Има някакъв имплойд в Англия, но там може само като зелбщендиг, няма друг на4ин. Една приятелка е там и бачка като чиста4ка в метрото за 7.50 паунда на час. Но англичаните имат друг стандарт - кутия цигари 5 паунда и т.н. Там не е разрешено да бачкаш във фирма, май до 2009 (не съм сигурна). Може би мъжът ти ще получи право на имплоид, а не на работа. Ти не слушай всеки какво разправя. Та моята приятелка е вече 5 години и е отишла с виза, и все още не може да се оправи, за да бачка във фирма.
А между другото ти в кой град си ?

monnika, моля те, слагай от време на време по някоя точка и главна буква. Горе в десния ъгъл има кирилизатор, който наистина много улеснява. Имай малко милост към модераторите :)! estira
Аватар
monnika
Редовен писач
Редовен писач

гевербе

Мнениеот Tiruri » 6 Октомври 2008, 16:33:45

monika Малко объркано така, защото наистина не искаме разрешение за работа а документ т.е гевербе за зелбщендих.И с този документ вече по поръчка и с рехнунг. А моята приятелка в англия по този начин работи в училище и ми е странно как така не работят за фирма, може би имаш предвид постоянно?Ако е така, то е много ясно, че не става..Ние сме близо до Котбус.
Аватар
Tiruri
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 6 Октомври 2008, 18:56:45

Ай пак, тоз такъв, ония инакъв... Преди да се изколите, отговор на въпроса Трябва ли Arbeiterlaunis за selbstständig ? - НЕ!
Инфо за доказателство, пред непросветени "беамти" - Т У К, мисля DA zu § 12a ArGV.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

мани

Мнениеот monnika » 7 Октомври 2008, 10:21:30

мани ги тез в Англия ти си в Германия ,всяка страна е с разли4ни закони, между другото не разбирам: за мен например 3елбжтендиг се става или само в краен слу4ай ( или ако си има 4овек постоянна работа , като допълнително) и стига дискутирай иди в бехордето и пробвай може да стане не знам как стоят нежтата във важия край при нас става много бързо , ама и в германия май има разли4ни закони , успех и 4акам развитие да се 4уе
Аватар
monnika
Редовен писач
Редовен писач

развитие

Мнениеот Tiruri » 9 Октомври 2008, 09:30:54

Да ви кажа какво стана. Днес мъжа ми бе в ауслендето. Аз вече съм със статут на студент, доказах и доходи за себе си.Имаме си здравно осигурителни карти Еу,наш дом, където сме мелднати над три месеца.Мъжа ми е посочил, че иска да работи зелбщендих. ОТКАЗАЛИ са да му дадат въпросния документ, който уж лесно се давал на ЕУ бюргерите. Казали му да докаже и той доходи, което е подигравка. Няма право на работа следоватевлно няма и работа и доходи. За това той си намери клиенти за които да работи като самостоятелно зает, но без гевербе как да докаже доходи, които още не е спечелил...Моля дайте ни съвет специфично как да постъпим.Сега чакаме шефа на ауслендето да си каже, но и ако той каже не адвокат ли да търсим...
Аватар
Tiruri
Нов потребител
Нов потребител

приключване

Мнениеот Tiruri » 9 Октомври 2008, 16:54:18

Да приключа темата.Гевербе вече има. Документ за пребиваване-няма.Дали е проблем незнам.Благодаря на всички че се включиха . :)
Аватар
Tiruri
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки